Довідник лікарських засобів: як ним користуватися і чому він важливий не лише для лікарів
У наш час фармацевтика — одна з найбільш успішних та прибуткових галузей економіки будь-якої країни. І з плином часу кількість ліків проти усього — хвороб, віку та для продовження життя — обіцяє лише збільшуватися. Адже мало який амбітний учений відмовиться від можливості вкотре придумати панацею, щоб врятувати людство від чергового вірусу!
Тільки зараз аптеки в Україні пропонують понад 10 тисяч торгових назв фармакологічних препаратів. І хоча багато з цих лікарських засобів мають ті самі активні фармацевтичні інгредієнти, та не дивлячись на цю ідентичність, ці препарати не зовсім однакові. І чому медикам потрібно весь час звірятися з Довідником еквівалентності лікарських засобів, ми розкажемо далі.
Що міститься в довіднику?
Довідник еквівалентності лікарських засобів на сайті rx.ua, випущений Національним фармацевтичним університетом МОЗ України, ось вже 14 років поспіль надає актуальну інформацію про усі лікарські засоби, офіційно зареєстровані у нас в країні.
RX index 2020 - назва цього довідника, який побачив світ у своїй останній 4-й редакції.
У довіднику представлена:
-
консолідована інформація про взаємозамінність препаратів, що позбавляє необхідності призначати ті чи інші ліки ex juvantibus (лат. пробне застосування);
-
об'єднані відомості про ліцензії та статуси лікарських засобів, які до того ж актуалізовані у кожному випуску;
-
інформація з доказовою еквівалентністю, наданою компаніями-виробниками тих чи інших медичних препаратів.
Саме ці важливі відомості стануть у пригоді —
-
лікарям усіх спеціальностей,
-
провізорам та фармацевтам,
-
студентам медичних закладів,
які при рекомендаціях тих чи інших ліків повинні керуватися не рекламою чи порадами сусідів, як частенько робимо ми, споживачі, а саме їх однаковою біологічною ефективністю. Тобто такий довідник проінформує фахівця наскільки оригінальний той чи інший препарат, чи він є дженериком. І якщо це дженерик, чи буде він повноцінною заміною оригінальній лікарській речовині та/або іншому якіснішому генеричному препарату.
Не бійтесь заглядати в довідник
За своїм призначенням збірник — звичайнісінький фармацевтичний Компендіум, що містить стислу інформацію про досліджувану галузь. Довідник RX index обіймає 14 основних розділів відповідно до анатомічних груп ATC (Anatomical Therapeutic Chemical). Та все ж ключовим елементом видання лишається інформація про діючу речовину або комбінацію речовин з даними про основні показання, протипоказання, спосіб застосування та дози.
Для зручності користувачів усі назви діючих речовин подані за системою міжнародних непатентованих назв для фармацевтичних субстанцій — INN (International Nonproprietary Names) Всесвітньої організації охорони здоров'я.
Окрім класичного друкованого видання, розроблена також його онлайн версія, яка доступна за адресою rx.ua та у мобільному додатку з однойменною назвою.
Такі адаптації мають свої переваги. Це і:
-
мобільність, з доступом до інформації у будь-якій точці світу з доступом в інтернет;
-
комфортність, сайт та додаток мають зручний та зрозумілий інтерфейс та слушну пошукову систему;
-
актуальність, адже пошукові системи оновлюються щоденно;
-
додаткову інформацію, у вигляді останніх публікацій та новин у сфері фармакології.
У цілому, саме відомості про лікарські засоби дозволяють значно підвищити якість лікування та сприятимуть зростанню безпечності фармакотерапії. Адже про якість генериків повинні бути обізнані не лише медики, але й пацієнти.
Така поінформованість може зарадити важливій проблемі сучасної медицини - низькій комплаєнтності. Цей англійський термін означає прихильність пацієнта до призначеної лікарем схеми лікування. І саме недовіру до лікарів та системи охорони здоров'я у цілому в Україні фахівці вбачають причиною високого рівня смертності, “якої можна уникнути”, серед наших співвітчизників.
Але це вже зовсім інша історія.