70% сімей стали жити гірше: Світовий банк розповів про фінансове становище украї | ZI.ua
Акция закончилась

Ціни зростають, доходи падають: за межею бідності живе понад 40% українців

12 серпня 2026, 13:12 | Офіційно 117
Поділитися:
Ціни зростають, доходи падають: за межею бідності живе понад 40% українців
Жінка з обідом від ГО "Плурітон" / Фото: Суспільне Суми

За часи повномасштабної війни рівень бідності в Україні практично подвоївся. Світовий банк оцінює, що у 2025 році за межею бідності перебувало 41,6% українців. При цьому доходи найбідніших домогосподарств скоротилися більш ніж на 30%, а вартість продуктів харчування з початку війни зросла приблизно на 70-80%.

Рівень бідності в Україні продовжує зростати на тлі повномасштабної війни, інфляції та зниження доходів населення. За оцінкою Світового банку, у 2025 році за межею бідності жило 41,6% українців. Для порівняння: 2024 року показник становив близько 37%, а порівняно з 2021 роком рівень бідності фактично подвоївся.

Такі дані наведено у новому дослідженні Світового банку «Listening to Ukraine», яке, зокрема, ґрунтується на регулярних телефонних опитуваннях українських домогосподарств.

Доходи найбідніших українців скоротилися більш як на 30%

За оцінкою Світового банку, одночасно зі зростанням бідності посилилася і соціальна нерівність. У найбідніших домогосподарств реальні доходи під час війни скоротилися більш як на 30%. При цьому найбільш забезпечені сім'ї мають, навпаки, зростання більш як на 10%.

Однією з головних причин погіршення матеріального становища населення Світовий банк називає зростання вартості життя.

До 2025 року ціни на продукти харчування з початку повномасштабної війни збільшились приблизно на 70–80%, а в окремих регіонах — майже на 90%. Витрати на житло та комунальні послуги зросли приблизно на 50–70%.

Близько 70% домогосподарств наприкінці 2025 року заявили, що їхнє фінансове становище погіршилося порівняно з періодом до повномасштабного вторгнення. Близько 17% вже позичали гроші для покриття базових потреб, а відкладати кошти могла лише приблизно кожна п'ята сім'я.


Споживчі ціни у деяких категоріях товарів подвоїлися з 2020 року.


Індекс споживчих цін на продукти харчування по областях, 2022–2025

Українці стали економити на продуктах та ліках

Дослідження також показує проблеми з доступністю базових товарів та послуг.

Наприкінці 2025 року 35,4% сімей харчувалися обмеженим набором продуктів. Серед домогосподарств, яким були потрібні ліки, лише 53% змогли придбати їх у повному обсязі. Головною причиною недоступності необхідних препаратів називали їхню високу вартість. Особливо вразливими залишаються люди з інвалідністю та ветерани.

За даними дослідження, роботу мають лише 17% людей із серйозними функціональними обмеженнями. Серед ветеранів кожен четвертий втратив роботу — це більш ніж удвічі вище за показник серед людей, які не мають такого статусу.

В Україні найнижча мінімальна зарплата серед країн-кандидатів у ЄС

Голова фінансового комітету Верховної Ради Данило Гетьманцев заявив, що нинішні економічні виклики безпрецедентні для України.

«Виклики, які стоять перед нинішнім Урядом, є безпрецедентними в історії нашої держави».#//TEXT#


За його словами, державі необхідно одночасно підтримувати бізнес та захищати населення від подальшого зростання бідності.

«Зараз в Україні зафіксовано найнижчий показник мінімальної зарплати серед країн-кандидатів у ЄС. Ми опинилися в ситуації, коли людина тяжко працює цілий день, але її зарплати ледве вистачає на базові потреби».

У пропозиціях до Бюджетної декларації на 2027–2029 роки Гетьманцев пропонує підвищити мінімальну зарплатню:

  • з 2027 року — до 11 тис. грн 
  • з 2028 року — до 13 тис. грн 
  • 2029 року — до 17 тис. грн.

За його словами, під час бюджетного процесу рішення мають бути спрямовані насамперед на оборону, але також на підтримку населення.

«Незважаючи на всі складнощі, необхідно забезпечити перегляд пенсій та зарплат українців. Цих кроків чекаємо від Уряду».

Як змінилися ціни в Україні

За даними Держстату, у липні 2026 року річна інфляція в Україні прискорилася до 7,7% проти 7,2% у червні.

Для порівняння: роком раніше інфляція була значно вищою за — 14,1% у липні 2025 року. У липні продукти харчування та безалкогольні напої за місяць подешевшали на 0,2%. Найбільше знизилися ціни на яйця — на 6% та овочі — на 5,9%.


Водночас подорожчали:

  • фрукти — на 1,5%;
  • риба та рибні продукти — на 1,3%;
  • олія — на 1,2%;
  • сир та м'який сир — на 0,9%;
  • молоко — на 0,7%.

У річному вираженні продукти харчування подорожчали на 6,5%. Найбільше зростання цін зафіксовано на рибу та рибні продукти — 22,4%, соняшникова олія — 21,8%, хліб та хлібопродукти — 18,6%, хліб — 15,4%, макаронні вироби — 9,9%, молоко — 8% та овочі — 7,8%.

При цьому яйця подешевшали на 25,4%, фрукти — на 9,5%, цукор — на 8,1%, вершкове масло — на 0,6%.

Значніше зросли ціни на окремі товари та послуги. За рік водопостачання подорожчало на 52,1%, каналізація — на 48,8%, автомобільний пасажирський транспорт — на 30,8%, паливо та олії — на 28%, зв'язок — на 16,5%.

Також зросли ціни на вивіз сміття та алкоголь з тютюном — на 16,2%, залізничні пасажирські перевезення — на 15,5%, освіта — на 14,7%, амбулаторні послуги — на 13,3%, ресторани та готелі — на 13,2%.

Бідність залишається однією з головних соціальних проблем

Зростання цін на продукти, ліки, транспорт та комунальні послуги особливо сильно відбивається на пенсіонерах, малозабезпечених сім'ях, людях з інвалідністю та сім'ях з дітьми.

Війна, руйнування інфраструктури та підприємств, зростання вартості палива та проблеми з енергопостачанням продовжують чинити тиск на ціни. При цьому зниження інфляції, порівняно з минулим роком, не означає, що вартість життя повернулася до довоєнного рівня.

Приєднуйтесь до нашого Telegram-каналу. Оперативні новини по Костянтинівці та всій Донецькій області, а також Україні


Новости партнеров


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ