Діти, які постраждали внаслідок повномасштабного вторгнення РФ, мають право на відповідний статус і допомогу. Жахів війни зазнало чимало дітей, які після 24 лютого 2022 року втратили все. Їхній соціальний захист забезпечує держава, надаючи спеціальний статус і відповідну допомогу. Сайт Pro Гроші розповідає, як отримати статус дитини війни та які виплати їм належать.
Право на соціальний захист
Наразі в законодавчій базі немає прописаних підстав для присвоєння дітям статусу «дитина війни». Зате їхній соціальний захист забезпечує Постанова КМУ №268 «Про затвердження Порядку надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів».
Право на отримання такого статусу мають всі діти, які на момент здійснення антитерористичної операції й заходів із забезпечення національної безпеки та оборони не досягли 18-річного віку. Також гарантії мають неповнолітні, які:
зазнали поранення, контузії, каліцтва;
стали жертвами фізичного, сексуального насильства;
були викрадені або незаконно вивезені за межі України;
залучалися до участі у діях воєнізованих чи збройних формувань;
незаконно утримувалися, зокрема в полоні;
зазнали психологічного насильства.
Статус можна отримати після звернення за місцем реєстрації чи фактичного проживання в органи опіки та піклування. Важливо зібрати повний пакет документів і вказати обставини, які негативно вплинули на стан здоров’я і розвиток дитини. До 14 років подати заяву можуть батьки, родичі, опікуни чи піклувальники, а після 14 років дитина має право самостійно звернутися в органи.
Рішення приймається протягом 30 календарних днів з дати реєстрації заяви на основі розгляду комісією з питань захисту прав дитини всіх необхідних документів.
Які виплати належать дітям, постраждалим від війни
Допомогу можна поділити на державну та благодійну. З боку держави їм належать всі пільги та виплати, передбачені для ВПО, зокрема цільова підтримка для здобуття освіти та кошти на проживання внутрішньо переміщеним особам (3 000 грн щомісяця).
Також гроші виплачують благодійні фонди та організації, що безпосередньо займаються грошовою допомогою дітям. Вони функціонують здебільшого коштом внесків небайдужих осіб. А люди, які потребують фінансової підтримки, можуть залишити заявку та чекати на ухвалення рішення. Йдеться про такі фонди як «ДІТИ ХЕЛП», Global Fund for Children, Gen. Ukrainian, «СОС Дитячі містечка Україна», «Постраждалі Діти Війни» тощо.
Крім того, заявки на допомогу приймає Фонд імені блаженного священномученика Климентія Шептицького. Він підтримує дітей, які втратили через війну одного чи обох батьків. Це спільна ініціатива урядів України та Польщі. Виплати становлять 5 000 грн кожного місяця. Подати заявку можна на офіційному сайті Фонду, заповнивши спеціальну форму.