Як жителі можуть вирішувати проблеми свого міста разом із чиновниками? | ZI.ua
Акция закончилась

Як жителі можуть вирішувати проблеми свого міста разом із чиновниками?

Координаторка руху «Сильні громади» у Костянтинівці
19 января 2017, 22:19

Як жителі можуть вирішувати проблеми свого міста разом із чиновниками?У 2015 році майже на всій території України пройшли вибори у місцеві органи влади. Проте в Костянтинівці вони не відбулися. Інтереси громади зараз представляють депутати, обрані в 2010-му році.

На сьогодні оприлюднена чимала кількість нових законів, що розширюють можливості громадян впливати на прийняття рішень, як на державному, так і на місцевому рівнях.

Законодавство України передбачає існування спеціального джерела муніципального права: статуту територальної громади (далі – Статут). Згідно ст. 19 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», представницький орган місцевого самоврядування може прийняти Статут села, селища або міста. У Статуті територіальна громада прописує умови та засоби діалогу  влади з громадянами. У місті Костянтинівка Статут ще не прийнятий. Але будемо сподіватись на прийняття найближчим часом.

Закон України «Про звернення громадян» передбачає, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових осіб, відповідно до їх функціональних обов’язків, із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Закон України «Про інформацію» встановлює, що кожен має право на вільне одержання, використання, поширення, зберігання та захист інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

Закон України «Про доступ до публічної інформації» визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, яка знаходиться у володінні суб’єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, що становить суспільний інтерес.

У нашому місті, за допомогою офіційного сайту Костянтинівської міської ради, можна звернутись із:

– «Запитом на отримання публічної інформації» (завантажити файл з бланком звернення, заповнити та надіслати на зазначену електронну пошту, або відправити простою поштою, надати запит особисто)


– «Зверненням» з самого айту, заповнивши аплікаційну форму.Окреме положення затверджує Порядок складання, подання, опрацювання запитів на інформацію, що надходять до міської ради Костянтинівки та надання відповідей на них.

Також на сайті міськради є файл з реєстром інформаційних запитів, які надходять до Костянтинівської міської ради. Він дає можливість ознайомитись зі змістом звернень.При виконавчому комітеті Костянтинівської міської ради існує Громадська рада. Згідно Постанови Кабміну N 996 від 3 листопада 2010 р., вона  є  тимчасовим  консультативно-дорадчим органом, утвореним  для  сприяння  участі  громадськості  у  формуванні  та реалізації державної політики. 25.02.2015 року затвердили Положення про громадську раду при виконкомі Костянтинівської міської ради.

Але останнє засідання Громадської ради в Костянтинівці було у січні 2016 року. За цілий рік зібрати раду в робочій кількості не вдалось. На грудневих зборах 2016 року теж не було кворуму, з 29 членів прийшло лише 14. Тому на цьому засіданні було зформовано робочу групу для ініціювання створення нової Громадської ради.

Громадські слухання – це форма безпосередньої участі членів територіальної громади, посадових осіб органів місцевого самоврядування у спільному обговоренні та прийнятті рішень з найбільш важливих питань місцевого значення. У 2007 році Костянтинівська міська рада затвердила Положення «Про громадські слухання».

29.12.2016 р. Виконком міської ради планує проведення громадського обговорення щодо перейменування вулиці Правобережна у вулицю імені Олекси Тихого (відповідно до протоколу засідання комісії з найменування та перейменування вулиць, провулків, площ, скверів та інших об’єктів на території міста Костянтинівки від 22.11.2016. № 1). Ініціаторами перейменування є представники громади міста, за підтримки Громадської ради при Донецькій облдержадміністрації (лист від 18.08.2016 № 14/08-16) та керівника обласної військово-цивільної адміністрації Павла Жебрівського (лист від 01.07.2016 № 01/14я-1195).

У місті проводяться “круглі столи” представників влади з громадськістю. За узгодженням учасників, заплановано проводити такі заходи щомісячно, за тематичними блоками.

13.12.2016 року у виконокомі міської ради відбулось засідання круглого столу на тему «Участь громади в життєдіяльності міста». Метою заходу було консолідувати громадянське суспільство для партнерських стосунків, діалогу, встановлення партнерських відносин виконкому та інститутів громадянського суспільства. В результаті спілкування вирішили почати роботу громадськості та представників влади над Статутом громади.

У 2015 році було внесено зміни до Закону України «Про звернення громадян». До закону було додано статтю, згідно якої громадяни можуть звернутися до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування з електронними петиціями через офіційний веб-сайт органу влади, якому вона адресована, або веб-сайт громадського об’єднання, яке здійснює збір підписів на підтримку електронної петиції.

Костянтинівська міська рада прийняла «Порядок про електронні петиції», з такими критеріями: мінімум 200 підписів, 92 дні для збору підписів. Усього станом на 15.12.2016р. на сайті зареєстровано 11 петицій, по 2-м ще триває збір підписів. На жаль, сервіс петицій у нашому місті не захищений від накручування голосів і різних некоректних дій в роботі з ними.Ось такі інструменти взаємодії між владою і суспільством існують у місті Костянтинівка. Але треба розширювати цей перелік. Наприклад, запровадити місцеві ініціативи та громадську експертизу. Місцеві ініціативи допоможуть покращити місто, його простір. А громадська експертиза забезпечить контроль інститутами громадянського суспільства діяльності органів виконавчої влади, та реалізацію законних прав та інтересів громадян.

Координаторка руху «Сильні громади» у Костянтинівці Вікторія Омельченко

Другие записи автора