Верифікація полонених завершена, коли буде обіцяний обмін? | ZI.ua
Акция закончилась

Верифікація полонених завершена, коли буде обіцяний обмін?

журналист, руководитель литературного объединения «Зеркало»
29 июня 2017, 14:08
Підсумком роботи Тристоронньої контактної групи по врегулюванню ситуації на Донбасі стала верифікація затриманих осіб, які вчинили злочини, але яких можна помилувати в рамках законодавства заради звільнення українських заручників в «Л/ДНР». У процесі верифікації визначалося, де затримані бажають залишитися після звільнення: на території України або повернутися в «республіки».

Верифікація проходила з 28 квітня по 12 травня, за цей час група родичів прихильників «Л/ДНР» проїхала понад 14 тисяч кілометрів, були в 20 регіонах України, відвідали 37 пенітенціарних закладів. У списку тих, кого вимагає звільнити «Л/ДНР» в рамках обміну полоненими, майже 600 людей. Серед затриманих були виявлені особи, які не бажають переміщатися на територію «Л/ДНР».

Судячи з того, як довго тривав процес верифікації, не варто чекати оперативного узгодження остаточного списку на обмін. На засіданні в Мінську сторони домовилися, що списки будуть узгоджені 5 липня. Однак представники «Л/ДНР» в гуманітарній підгрупі постійно вносять уточнення і поправки, що може затягнути процедуру обміну.

«Але процес верифікації завершили, всі з цим погодилися. Ви знаєте, що до цього та сторона ні в якому разі не погоджувалася. Але є розбіжності в списках. Розбіжності там зовсім, так би мовити, 5-6 чоловік. Але завжди навіть маленькі розбіжності створюють проблеми. У нас з української сторони ніяких проблем. У них там на 15 осіб більше в їхньому списку, ніж ми тут їх утримуємо. Домовилися, що на наступній зустрічі, яка буде 5 липня, ми цю проблему повинні вирішити і почати процес обміну», – пояснив після засідання екс-президент України, представник України в ТКГ Леонід Кучма.

Представники «Л/ДНР» в контактній групі на словах підтверджують готовність до обміну полоненими в зв’язку з завершенням верифікації. Представник «ЛНР» в гуманітарній підгрупі на переговорах в Мінську Ольга Кобцева заявила про готовність погодити списки. «Закінчила роботу гуманітарна група. Ми нарешті завершили процес верифікації за обопільною згодою і далі перейшли до узгодження списків для виконання обміну всіх на всіх. Тобто в даному напрямку ми працюємо і сподіваємося, що найближчим часом нам вдасться виконати поставлені завдання», – зазначила вона.

Також «уповноважений з прав людини в ДНР» Дар’я Морозова заявила, що процедура верифікації осіб, утримуваних сторонами конфлікту на Донбасі, завершилася успішно. «На зустрічі дійшли згоди – визнати результати верифікації, тим самим я можу констатувати її успішне завершення», – сказала Морозова.

Однак учасники переговорів з українського боку, які мають великий досвід спілкування з представниками «Л/ДНР», висловлюють стриманий оптимізм.

Перший заступник голови Верховної Ради, представник України в гуманітарній підгрупі ТКГ Ірина Геращенко повідомила про те, що до 132 людей зросла кількість українських заручників, яких в даний час утримують у «ДНР» і «ЛНР». Також Геращенко висловила думку, що не варто очікувати обміну полоненими 5 липня, так як представники «ДНР» і «ЛНР» хочуть ще раз узгодити перелік полонених, яких вони готові обміняти.

«Ми бачимо, що зростає кількість українських заручників, і зараз в цьому списку і журналіст, і цивільні особи, яких хапають за проукраїнську позицію. Зате друга сторона не підтверджує наявності багатьох осіб з цього списку. І представники ОРДО і ОРЛО вимагають, щоб Україна передала, наприклад, «беркутівців», які причетні до подій на Майдані, або тих, хто причетний до кривавих подій в Харкові та Одесі. Звичайно, ці люди не мають ніякого відношення до Мінського процесу. І, власне, ось зараз верифікація закінчена, але починається найважчий етап узгодження списків», – повідомила Геращенко.

Проте, політичні аналітики та волонтери відзначають, що процес обміну полоненими все-таки зсувається з мертвої точки. Волонтер Олег Котенко підтвердив, що з квітня тенденція все ж покращилася, так як почали говорити хоча б про те, що треба провести цей обмін. «Останнім часом сам пан Гризлов (уповноважений представник Російської Федерації в Мінській контактній групі) акцентує увагу на тому, що вже готові дві сторони. Це означає, що є певні домовленості. Чи буде це до 5 липня? Сумніваюся. Будь-який анонс, який колись був протягом двох років, завжди чомусь зривався. Але обмін відбудеться», – висловив думку Олег Котенко.

Разом з тим, волонтер вважає, що обмін відбудеться не за формулою «всіх на всіх». «Війна триває. У нас 132 полонених. Ця кількість збільшується за рахунок цивільних. До того ж, бойовики не підтверджують нашу цифру, вони кажуть, що у них є 49 осіб, хоча ми знаємо точне місцезнаходження близько 70 осіб. Тому тут ще в цьому проблема», – сказав Котенко.

За його словами, українська сторона вже зараз готова передати 230 осіб і забрати тих 49, яких підтверджують в «Л / ДНР». «Я думаю, що все одно це буде поетапно, тому що ми зайшли в глухий кут. Виходить так, що вони не визнають людей, а ми хочемо їх забрати. Так само як ми не можемо віддати певних людей, тому що вони засуджені за статтями, які не мають відношення до війни на Донбасі», – пояснив експерт.

У список полонених, утримуваних на території «Л/ДНР» включений український журналіст і блогер Станіслав Асєєв, який працював під псевдонімом Стас Васін і пропав в Донецьку на початку червня. Також серед цивільних осіб – макіївчанин Володимир Фомічов і вчений з Донецька Ігор Козловський. Обидва вони не є військовими і ніколи не брали участь в бойових діях. Їх бойовики назвали диверсантами і звинуватили в «державній зраді». Так званий «суд ДНР» призначив обом по кілька років тюремного ув’язнення. Скільки насправді таких утримуваних, сказати складно. Найчастіше родичі потерпілих не звертаються за допомогою до українських правоохоронців, побоюючись нашкодити своїм полоненим.

Світлана Денисенко

Другие записи автора