Національна комісія, яка здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, обмежила зростання тарифів на «світло», проте в уряді розглядається кілька різних концепцій лібералізації ринку електроенергії й найрадикальніша з них передбачає встановлення повністю ринкових цін. Про це в інтерв’ю «Апострофу» розповів радник прем’єр-міністра України Юрій Бойко.
Інші, уточнив він, є різноманітними графіками підвищення цін з метою пом’якшення економічних наслідків для споживачів. Швидше за все, навесні одну з цих стратегій доведеться затвердити, інакше кризу в енергетиці подолати не вдасться.
— Чим радикальніший варіант буде прийнятий, тим швидше в ринок прийдуть інвестиції, — припускає Юрій Бойко.
Він визнає, що такі заходи можуть спричинити невдоволення у споживачів, які завжди нервово реагують на підвищення тарифів, проте, за його словами, адресні монетарні субсидії для незахищених верств населення здатні повністю нівелювати соціальну напругу.
— Сьогодні тариф для побутових споживачів приблизно в чотири рази нижчий від реальної ціни енергії. І, підтримуючи цей тариф, держава дотує кожну кіловат-годину незалежно від рівня доходів усіх споживачів. Сьогодні на такі дотації йде вже понад 140 мільярдів гривень на рік, — розповів він.
Причому, зазначив радник прем’єра, оскільки заможні громадяни зазвичай споживають більше енергії, виходить, що вони отримують більше державної допомоги.
І якщо замінити поточну систему субсидування всіх споживачів на весь обсяг спожитої енергії цільовою допомогою незахищеним верствам населення, за оцінками 2021 року, на субсидії доведеться витратити близько 40 мільярдів гривень.