З 1 січня 2025 року оцінку інвалідності для дорослих, яку раніше проводили медико-соціальні експертні комісії (МСЕК), почали виконувати експертні команди з оцінки повсякденного функціонування. Ці команди створено на базі медичних закладів.
На Донеччині такі команди почали працювати з 6 січня. Наразі вони діють у міській лікарні №2 та обласному медоб'єднанні у Краматорську, а також у міській клінічній лікарні Слов'янська. Для переселенців створено команди у Маріупольській обласній лікарні (переміщеній до Києва) та Бахмутській багатопрофільній лікарні (переміщеній до Броварів).
Команди формуються за загальним, травматологічним та онкологічним профілями. Однак через брак кадрів поки що не створено групи офтальмологів, психіатрів та кардіологів. Такі пацієнти тимчасово перенаправляються до інших регіонів.
На момент запуску команди отримали 639 невирішених справ від МСЕК, з яких уже 80% оцифровано. При цьому механізм роботи значно змінився: тепер пацієнта направляє на оцінку лікар, а вибір установи не залежить від його місця проживання. Експертиза може проходити очно, дистанційно чи заочно.
Нова система спрямована на зниження корупційних ризиків. Склад експертної команди невідомий пацієнту та лікарю до дня оцінки, а головний лікар визначається залежно від профілю захворювання.
Фінансування команд здійснюється через Національну службу здоров'я — по 93 тисячі гривень на місяць на кожну. Механізм стимулювання лікарів визначає керівництво лікарні. Працівникам колишніх МСЕК запропоновано працевлаштування у лікарнях, але поки що не більше п'яти осіб погодилися перейти працювати на посади лікарів-практиків.
Нова система обіцяє зробити процес оцінки більш прозорим та зручним для пацієнтів.