Блокада україно-польського кордону має як емоційні, так і економічні наслідки. Як протести у Польщі впливають на продуктові ціни в Україні і чи буде дешевше, розбирався Фокус.
На думку експертки Світового Банку Оксани Руженкової, до початку літа всі шанси подешевшати ще на 10% мають яйця, цукор, соняшникова олія, з великою вірогідністю — куряче м'ясо та продукти з нього. А ось молочка не подешевшає.
— Є складнощі з поголів'ям корів — воно скорочується, — відзначила експертка у коментарі Фокусу. — Упаковка дорожчає, електроенергія і логістика не подешевшали. Може просісти в цінах хіба що самий ходовий сегмент молочки в поліетиленових пакетах, але не більше ніж на 3%.
Водночас директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин звертає увагу, що зростання цін на молоко зараз сповільнилося, а зупинка цього зростання на нас очікує у квітні. В березні продукти ще дорожчатимуть через певний дефіцит молоко-сировини, яку зараз складно завозити від постачальників із Польщі.
Про те, що дешевшати молочна продукція не збирається, кажуть і в Асоціації виробників молока. Генеральна директорка Асоціації виробників молока Ганна Лавренюк розповіла нещодавно, що факторів значного дешевшання молочної продукції наразі немає, тому ціни на молочні продукти можуть зростати у 2024 році.
— Вартість молочних продуктів на поличках вітчизняних магазинів в 2023 році в порівнянні з 2022 роком зросла на 7-10% (що є в межах інфляції), найбільше подорожчало вершкове масло — на 40%, — повідомила Ганна Лавренюк.