Переселенцям трохи полегшили життя: запрацювали нові правила | ZI.ua
Акция закончилась

Для переселенців скасували дискримінаційні норми, які діяли роками: Що нового

1 квітня 2025, 13:06 | Офіційно | Костянтинівка, Дружківка, Краматорськ, Ил'іновка, Маріуполь, Покровськ, Курахове, Бахмут, Торецьк, Мирноград, Слов'янськ, Добропілля, Лиман 4953
Поділитися:
Для переселенців скасували дискримінаційні норми, які діяли роками: Що нового

Український уряд скасував дискримінаційні, як їх називають активісти, норми для переселенців.

З 20 березня 2025 року внутрішньо переміщені особи-пенсіонери (ВПО) більше не зобов'язані отримувати пенсії виключно в «Ощадбанку». Тепер вони можуть обрати будь-який український банк, а для отримання виплати не потрібно подавати довідку переселенця, повідомляє ZI.

Ці зміни стали результатом десятирічної боротьби активістів та завдяки ініціативі ГО «ВПО України», повідомляється на сторінці організації. Вони домагалися скасування обмежень, запроваджених у 2014 році для пенсіонерів «першої хвилі» ВПО. Досі обрати банк могли лише особи, які стали переселенцями після повномасштабного російського вторгнення у 2022 році.

Терміни та процедура ідентифікації

Для пенсіонерів ВПО також спростили процедуру фізичної ідентифікації. Тепер українці, які набули статусу ВПО до 24 лютого 2022 року, а також ті, хто перебуває на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) або за кордоном, мають проходити ідентифікацію раз на рік — до 31 грудня (щоб держава знала, що людина жива). Раніше переселенці були змушені проходити цю процедуру раз на шість місяців.

Водночас залишається норма про як мінімум одну операцію на рахунку раз на півроку. Пенсіонери, які проживають на ТОТ, зобов'язані здійснювати фінансові операції на своєму рахунку кожні шість місяців. Громадські організації рекомендують тим, хто не користується своїм рахунком просто кожні півроку проходити фізичну ідентифікацію по відеозв'язку.

Крім того, тим, хто виїхав з окупованої території для оформлення пенсії, не потрібно отримувати довідку про взяття на облік як ВПО.

Однак необхідно подавати заяву до Пенсійного фонду України про неотримання пенсії від Російської Федерації.

Як пройти ідентифікацію

Процедура залежить від місця проживання. Пройти ідентифікацію можна особисто в органах Пенсійного фонду, або онлайн. Останній варіант є актуальним для мешканців ТОТ і тих, хто перебуває за кордоном, тобто людей, які не можуть прийти у відділення Пенсійного фонду. У такому разі їм потрібно на сайті ПФУ увійти до свого кабінету та вибрати один із двох доступних способів для верифікації:

  • оновити дані через платформу «Дія» з використанням електронного підпису;
  • подати заявку на відеоконференцію: співробітник ПФУ призначить відеозустріч у будь-якому зручному для переселенця месенджері.

Верифікація за допомогою Дія.Підпіс, вікно виглядає так:


Подати заявку на ідентифікацію за допомогою відеозв'язку можна, натиснувши на вкладку вгорі сайту ПФУ:


Тим переселенцям, котрі не пройшли ідентифікацію, виплати припиняють.

Якщо виплата пенсій припинилася в Ощадбанку до 20 березня поточного року з якоїсь причини, можна написати заяву до Пенсійного фонду про поновлення виплат та вказати вже інший банківський рахунок.



Новости партнеров


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

-->