Директор Інституту демографії та соціальних досліджень імені Птухи НАН України Елла Лібанова розповіла про демографічну ситуацію в Україні і як на неї впливає російсько-українська війна.
Народжуваність в Україні почала падати ще в 60-х, а з початком війни вона знизилася до критичного рівня, розповіла Лібанова. Також на демографію сильно вплинула міграція, передає
Суспільне.
Експерт не вірить даним, згідно з якими 90% біженців хочуть повернуться в Україну. Лібанова вважає, що людині через високий патріотизм складно навіть самій собі зізнатися, що вона залишиться жити за кордоном.
"Не варто мріяти про нездійсненне: 90% біженців до України не повернуться", - каже вона.
Щоб люди повернулися, потрібно, щоб було стрімке економічне зростання, робочі місця з гідною заробітною платою і умовами праці.
"Люди будуть приїжджати в Україну з двох причин: або рівень їх життя нижче, ніж в Україні, або з ідеологічних міркувань", - додала вона.
Розвиток східних регіонів після війни
Після війни постане питання як розвивати території України, розташовані на кордонах з Росією і Білоруссю. За словами Лібанової, є кілька можливих варіантів:
- заселяти територію;
- варіант Ізраїлю: коли бізнесу і жителям доплачують за ризики;
- вахтовий варіант: платити людям, які будуть працювати вахтовим методом;
- створити військові поселення.
"Ми можемо погодитися на втрату будь-яких природних ресурсів, однак якщо ми нормальна країна, то не погодимося на втрату населення", - вважає вона.
Який з методів буде домінувати невідомо, адже це буде залежати від умов мирної угоди, яка буде підписана, зазначила Лібанова. І додала, що при будь-якому варіанті стратегічні галузі з прикордонних територій повинні бути вивезені.
Коментарі — 1
Есть еще один вариант - создать ядерную бомбу.