ДІЛЯНКА «ЗАХІДНА» | ZI.ua
Акция закончилась

ДІЛЯНКА «ЗАХІДНА»

эколог, активист
24 мая 2017, 13:12
14 травня 2017 року співробітник відділу природно-заповідних територій, лісового господарства департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації Зуяков Андрій Іванович відвідав ділянку «Західна» — потенційну для створення нового об’єкту природно-заповідного фонду на території Краматорської міської ради поряд з ділянкою № 1 РЛП «Краматорський». Орієнтовна площа ділянки – 56,6 га. Під’їзних шляхів мало, поблизу розташовано селище Біленьке, ділянка розташована біля виїзду з Краматорська до Слов’янська.
Потенційна до заповідання ділянка є територією різнотравно-типчаково-ковилистого степу, який з двох сторін обгороджений лісосмугами . Місцевість являє собою пологі схили крейдяних пагорбів біля річки Білянка. Рельєф ділянки рівнинний, місцями хвилястий, подекуди присутні глиняні схили та виходи на поверхню крейдяних порід. Неприємно, що біля південного краю ділянки є декілька невеликих стихійних звалищ та помітно що територія дуже вразлива до пожеж. Показово, що господарська діяльність на цих територіях (випас великої рогатої худоби) не призвела до значної деградації здавна сформованих рослинних угрупувань, випадання видів. Однак вона сприяла виникненню своєрідної сукцесійної мозаїки. Степові ділянки не уявляють однорідного знівельованого пасовища, але складаються з невеликих куртин різного сукцесійного віку.
Цілинний степ поблизу селища Біленьке, на яких склалися самобутні, екологічно вузьколокалізовані рослинні співтовариства, є домівкою для багатьох видів флори і фауни, занесених до Червоної книги України. Головною рисою нової території є насиченість її рідкісними, реліктовими, зникаючими і ендемічними видами, які поєднані в окремий петрофітний флорестичний комплекс степових рослин. Про ботанічну цінність визначених під заповідання ділянок свідчить факт широкого розповсюдження тут таких видів, як ковила кінська, ковила волосиста, ковила українська, оносма донська, чебрець крейдяний, шафран сітчастий, копієчник крейдяний, гісоп крейдяний. Фауна ділянки представлена багатьма видами тварин з Червоної книги України - полоз візерунковий, махаон, подалірій, поліксена, бражник хорватський, стрічкарка орденська малинова, сколія-гігант, дибка степова, люцина, ксилокопа (бджола-тесляр) звичайна, бражник скабіозовий. З птахів зустрічались звичайні шпаки, чорноголовий чекан, одуд, жайворонки, різні види дроздів, коноплянки, сіра куріпка, фазан, припутень та звичайний канюк.
Надання зазначеному куточку природи статусу території природно-заповідного фонду шляхом створення заказника місцевого значення, дозволить зберегти цей неповторний природний ландшафт та рідкісні види тварин і рослин.

Другие записи автора