Штукатурка та шпаклівка: різновиди та особливості використання
Шпаклівка та штукатурка – це будматеріали фінішного облицювання стін та стелі. Їх використовують для вирівнювання поверхонь перед нанесенням оздоблювальних матеріалів: фарби, наклеювання шпалер тощо. Матеріали має вигляд пастоподібної маси, а відрізняються між собою розміром фракції твердої складової. В складі шпаклівки тверді речовини дрібніші, тому поверхня після нанесення більш гладка.
Спочатку поверхню штукатурять, усувають нерівності, перепади, інші недоліки, а потім наносять шпаклівку для надання їх гладкості та фінішного вирівнювання. Шар штукатурки складає 10-15 мм, а от шпаклівку наносять не більше 2-3 мм. Відповідно, витрата матеріалу буде різною, однак вартість шпаклівки вища.
Штукатурка: різновиди та особливості використання
Штукатурка має кілька функцій:
- Вирівнювання поверхні стін та стелі, усунення перепадів;
- Вологоізоляція для захисту матеріалів стін і стелі;
- Звуко- та теплоізоляція для покращення мікроклімату в приміщенні.
Залежно від того, який твердий компонент складає основу штукатурки, її поділяють на види:
- Гіпсова – дорогий різновид, але дуже зручний у застосуванні, частіше застосовують для внутрішніх робіт у приміщеннях з помірною вологістю;
- Цементна (цементно-піщана або цементно-вапняна) – дешевша, використовується для зовнішніх робіт або фінішного покриття стін та стель у приміщеннях з високою вологістю.
Штукатурку наносять машинним або ручним способом. Однак машинний потребує використання спеціальних інструментів. Поверхню попередньо грунтують, встановлюють «маяки».
Ручне нанесення потребує мінімум інструментів і виконується в три етапи: обризг, грунт та накривка. Після висихання поверхню шліфують вручну або шліфувальною машинкою.
Види та застосування шпаклівки
Шпаклівку можна придбати у вигляді готової до використання суміші (у відрах) або сухої суміші (у мішках), яка потребує приготування – розведення водою.
За видом в’яжучого компоненту є:
- Гіпсові – використовують для внутрішніх робіт у приміщеннях з нормальною вологістю, не дають усадки.
- Цементні – для облицювання фасадів і приміщень з високою вологістю, стійкі до вологи та низьких температур, але можуть давати усадку – з’являються дрібні тріщини через низьку еластичність матеріалу.
- Полімерні – найдорожчий вид з відмінними експлуатаційними характеристиками.
Ще одна класифікація шпаклівок – за особливостями використання:
- Стартові наносять на шар штукатурки, а якщо стіни відносно рівні (перепад до 2,5 мм) – безпосередньо на поверхню;
- Фінішні – останній шар перед оздоблювальними матеріалами;
- Універсальні застосовують для поверхонь зі значними дефектами невеликої площі, для стелі.
Детальніше за посиланням: https://wikibud.com.ua/
Під час вибору потрібного будівельного матеріалу слід звертати увагу на клейовий складник суміші – він визначає тип поверхні, на яку її можна наносити для якісної адгезії.
Використання шпаклівки і штукатурки дозволяє покращити естетичний вигляд фасаду будівлі чи стін та стелі в приміщенні. Крім того, ще додатковий захист від вологи та пошкоджень для матеріалів стін, теплоізоляція та звукоізоляція приміщень.